5 tipů jak být v práci šťastnější
Každý nemá to štěstí, že by se jeho koníček proměnil v zaměstnání, proto je nutné vědět, jak si tuto nedílnou součást životního stylu zpříjemnit. Ze statistického hlediska trávíme v pracovním poměru asi tak třetinu svého života. Pracujeme s lidmi, kteří se stali našimi kamarády a kolegy jen proto, že oblékáte stejné firemní tričko.
Jinak řečeno své spolupracovníky si zkrátka nevybíráme. Mnohdy jsme z důvodu nedostatečnosti nabídek pracovního trhu nuceni sáhnout po každé příležitosti. Pro drtivou většinu obyvatel se jejich práce stává pouhým symbolem obživy. Taková myšlenková dysbalance vede k jedinému - frustraci. V pěti krocích se naučíme, jak si práci zpříjemnit a být v ní šťastnější.
Je to o přesvědčení a myšlenkových pochodech
Na malý moment se zastavte a uvědomte si proč vůbec chodíte do svého zaměstnání a kdo z něho má největší profit. Představte si klienty a odběratele vyráběných produktů nebo služeb. Jsou to lidé, kterým vaše práce dělá radost i užitek současně. Bohužel jsme příliš zalepení dobou, která se zaměřuje výhradně na efektivnost a maximální výkon, klient je pouhý sponzor.
Vždy to jde lépe, nestěžujte si
Také patříte mezi zaměstnance, co si neustále stěžují? Klábosíte s ostatními pracovníky, kujete pikle, pomlouváte a navzájem si dodáváte odvahu k neadekvátnímu chování? Stop! Otočte se o 180° a pokuste na celou věc nahlížet úplně jiným pohledem.
Pokud vás vaše práce opravdu štve a nevidíte v ní nic pozitivního, okamžitě se seberte a vezměte nohy na ramena. V opačném případě se pokuste nalézt cestu, jak svou práci dělat lépe. Vneste do svého segmentu trochu inovace a poupravte si pracovní podmínky v rámci zvýšení efektivnosti k vlastnímu prospěchu. Může jít o maličkosti, budete pak za to vděční.
Přiznejte si svou chybu
To je jedna z nejdůležitějších věcí. Zaměstnanci se bojí neúspěchu nebo selhání, proto svému nadřízenému vždy vše odkývají a ubezpečují, že všemu rozumí. Zahoďte tuto povrchní masku, která vás staví do velice stresující situace a buďte k sobě i k ostatním upřímní. Chybovat je lidské, lepší je však se předem zeptat. Pokud něčemu nerozumíte, nebo něco nevíte, obraťte se na zkušenější. Nebojte se zeptat, hrát si na pana bezchybného je velmi náročné a mnohdy i nepříjemné.
Zaměřte se pouze na jednu věc
Máte na svém stole rozdělané čtyři projekty a ani jeden není hotový? Selský rozum nám napovídá, že všichni čtyři klienti čekají příliš dlouho a navíc v této přehlcenosti nepodáte 100% výkon. Zaměřte se pouze na jeden z projektů, dejte do toho maximum a práci odevzdejte ještě před stanoveným termínem. Tato strategie vám vytvoří dostatečný prostor pro zvládnutí ostatních zakázek. Navíc si budete jisti, že práci zvládnete na jedničku,
Spánek je základem
Pro lepší pocit z pracovní docházky a uplatnění na své pracovní pozici je nutné mít čistou hlavu. Tu vám zajistí dlouhodobě plnohodnotný spánek. Již víme, že zaměstnání vám vezme třetinu života. Stejně je to i se spánkem. Musíme mu tedy věnovat patřičnou pozornost. Několik minut před usnutím zhasněte světla, laptop, mobil a nechte své myšlenky volně odplout. Odpočiňte si a dopřejte svému tělu tu nejzákladnější potřebu.
Být šťastnější v práci není jen o platovém ohodnocení, i když je tento prvek rovněž důležitý, ale o celkovém přístupu. Pracovat za třicet tisíc ve špatném kolektivu, bez jakéhokoliv odpočinku, s despotickým manažerem není vůbec příjemné, navíc když vás ani vaše práce nenaplňuje. Mnohem lepší je pracovat za 20 tisíc v příjemném prostředí v sehrané partě sympatických lidí.