• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

12 rad, jak správně pracovat z domu

Pracovat z pohodlí domácí atmosféry je lákavou alternativou ke klasickému zaměstnání. Přece jen se v takovém prostředí cítíme bezpečně, na druhou stranu se zde objevují určitá úskalí, která není dobré podceňovat. Dokážete být z domova stejně efektivní jako z tradiční kanceláře nebo s tím máte problémy, ale ještě o tom nevíte? Přinášíme celkem 15 rad, které stojí za zvážení.

Rada číslo 1

Ještě před tím, než se probudíte do nového pracovního dne, tak si předem načrtněte obsah povinností a připravte veškeré pomůcky a podklady, které budete následujícího dne potřebovat. Po ránu je člověk nejrychlejší, proč tuto energii nevyužít k přímé práci namísto příprav.

Rada číslo 2

Nezapomeňte si svůj další pracovní den přesně rozvrhnout. Bodově si sepište všechny povinnosti, důležité hovory, úkoly i dodělávky. Sestavte si časový plán a ten si připíchněte na nástěnku nad monitor vašeho počítače.

Rada číslo 3

Ihned po ránu si svůj sestavený plán vezměte do ruky a pozvolna si ho projeďte, určitě po přečtení ranních mailů objevíte nové úkoly nebo se vám ještě něco dovybaví, vepište si to do plánu a vrhněte se na to.

Rada číslo 4

Úkoly se snažte rozvrhnout do zvládnutelných časových termínů. Za žádných okolností nepřeceňujte své síly a snažte se kolem svých povinností nevytvářet zbytečnou tíhu. Čas máte ve svých rukách, pracujte s ním hospodárně a nezapomeňte ani na důležité odpočinkové pauzy.

Rada číslo 5

Každý pracovní rozvrh v sobě musí ukrývat i položky v podobě svačiny, snídaně, kávy, krátkého strečinku, nebo posilování. Nelze pracovat 6 až 12 hodin v kuse. Vaš efektivita by pak s každou další započatou hodinou výrazně klesala. Do plánu tedy zakomponujte i činnosti, které nemají s prací nic společného.

Rada číslo 6

Sestavte si plán na jednotlivé bloky či segmenty. Vrhněte se do půl hodinové intenzivní práce a pak si dejte alespoň 5 až 10 minut oraz. Tyto pauzy vás nadopují další potřebnou energií.

Rada číslo 7

Pokuste si svou práci připravit tak, abyste k dalšímu výkonu nepotřebovali využívat internetové připojení, tedy pokud je to možné. Internet a sociální sítě jsou těmi největšími negacemi podnikání z domu od počítače. Neokrádejte se o čas prohlížením fotografií a dopisováním. Věnujte se výhradně svým úkolům, jen tak u toho nebudete sedět celý den. Je dokázáno, že práce na počítači za naprosté absence zbytečných internetových stránek dokáže pracovní efektivitu zvýšit o celých 30 %.

Rada číslo 8

Říkáte, že k práci potřebujete využívat internet? Zablokujte si tedy veškeré stránky, o kterých se domníváte, že by vás pouze rušily. K tomu samozřejmě patří i mobil, klidně si ho vypínejte stejně tak jako zvonek od hlavních domovních dveří. Vytvořte si kolem sebe nepropustnou pracovní clonu.

Rada číslo 9

Cítíte, že vám práce nejde od ruky? Nebojte, nejde o nic vážného, prostě se to někdy stává a nic s tím nenaděláte. Nejlepší je si udělat krátkou pauzu a jít si třeba zaběhat nebo se protáhnout. Zaměřte se na 15 minut na jinou činnost a k práci se následně vraťte.

Rada číslo 10

Práce z domu nemusí vždy poskytovat potřebnou dávku soukromí. Ve stejné domácnosti se mohou pohybovat ostatní členové rodiny nebo se o vaší pozornost přihlásí sousedé. Nenechte se od svých plánů vyrušovat a naučte se říkat NE. Každý ve vašem okolí musí pochopit, že v průběhu vaší práce - i přes to, že je z domova - nepřichází vyrušování v úvahu.Naopak je přímo nevhodné.

Rada číslo 11

Nezapomeňte na příjemné pracovní podmínky. Nepořádek po pracovně, oblečení přehozené přes opěrátko židle nebo talíř s jídlem z předcházejícího dne nejsou vhodnou kulisou. Udržujte v takové místnosti svěží vzduch, čistotu a obohaťte si stěny stylovými dekoracemi.

Rada číslo 12

Při práci z domu se můžete po nějakém čase cítit hodně izolovaně. Přece jen nepřicházíte do kontaktu s lidi tak, jako byste pravidelně docházeli do zaměstnání. Právě z těchto důvodů j nutné si ve svém týdnu naplánovat alespoň dvě výpravy do společnosti. Nejlépe do míst a za takovými lidmi, které vás nadopují pozitivní energií pro další pracovní dny.

Práce z domu je z určitého hlediska příjemná, musíte ale vykazovat známky osobní disciplíny.