• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 body, na které nesmíte zapomenout při otázce zvýšení platu

Pracujete několik let ve stejné firmě, vaše zkušenosti neustále rostou, přičemž finanční ohodnocení nikoliv? Máte pocit, že jste nedohodnocení a rádi byste zabojovali o zvýšení platu? Tento moment není nikterak příjemný, osobní konfrontace s vedením společnosti nemusí dopadnout dobře.

Pokud si to nenaplánujete ve správný čas nebo celou situaci a své postavení ve firmě přeceníte, akorát na sebe upozorníte, a to ve špatném slova smyslu. Jak tedy co nejlépe vyhodnotit ten správný moment a načasovat rozhovor o zvýšení platu?

Odpovězte si, proč by vám měla společnost zvýšit plat?

Platové ohodnocení je měřítkem a zároveň odměnou za váš pracovní výkon. Pokud se vám zdá, že jste nedocenění, můžete společnost, vedoucího požádat o překontrolování celého stavu. Ještě předtím, než na svého šéfa zaútočíte, zamyslete se nad svojí důležitostí v kolektivu a také nad tím, co vše pro svou firmu děláte. Jakmile začnete se svou prezentací, proč by vám měla společnost navýšit plat, musí si uvědomit vaší důležitost. Pokud shledají vaší osobu nepostradatelnou, máte vyhráno a vaše výplata se možná zvýší už následujícího měsíce.

Připravte si efektivní prezentaci

Pokud si myslíte, že stačí zaťukat na dveře svého zaměstnavatele a jen suše připomenout, jestli náhodou nezapomněl na zvýšení platu, raději to nedělejte. Na takové setkání se řádně připravte, jde o důležitou schůzku, která vám má přinést větší výsek z firemního koláče. Připravte si cílenou a efektivní prezentaci, napište si na papír, co vše chcete vedení předložit a proč by vám měli plat zvyšovat.

Zvyšování platu za dosavadní výkony jsou sice adekvátní a vedení by se k této problematice mělo postavit čelem. Pokud nechcete zůstat jen u jednorázového bonusu za kvalitní pracovní výkon v posledním projektu, navrhněte strategii své působnosti pro další období. Objasněte zaměstnavateli svou nepostradatelnost i pro další měsíce a zároveň si vyslechněte představu o své působnosti z úst svého šéfa.

V prezentaci nezapomeňte na tyto 4 věci

  1. Jaké máte postavení v práci, jaké úkoly a povinnosti s sebou nesete na bedrech. Pokud patříte mezi odpovědné osoby, uveďte přesně, o co se jedná. Váš šéf nemusí mít představu, co přesně děláte.

  2. Rovněž uveďte svou představu, kudy se bude vaše působení v následujících letech ubírat.

  3. Předneste hlavní cíle svého výkonu v následujícím roce.

  4. Nakonec nezapomeňte uvést požadavky na zvýšení platu.

Kdy se v kanceláři šéfa objevit

Načasování je jednou z nejdůležitějších součástí celé žádosti o zvýšení platu. Právě v tomto bodě si dejte opravdu záležet. Určitě nečekejte na výroční poradu, kdy už má vedení v rozdávání bonusů jasno. Nejvhodnějším termínem pro lobbování za vyšší mzdu je 3 měsíce před výroční poradou, kde se právě hodnotí vaše výkonnost. Díky vámi uvedenému podnětu a předložené prezentaci se na poradě probere zvýšení platu.

Důvody, které by mohly vést ke zvýšení

  • Výroční porada je daleko a vám započal nový důležitý projekt? Mnohem důležitější než kdykoliv předtím a navíc vám přibyly další povinnosti? V takovém případě nečekejte a o zvýšení platu si promluvte okamžitě.

  • Dostali jste práci navíc za méně produktivního kolegu.

  • Jakmile vás vedení pochválí za přínos společnosti, pokuste se o zvýšení platu požádat.

  • Ihned poté, jakmile získáte novou zodpovědnost.