• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Litecoin: Co to je a jak funguje?

Na světě existuje asi 180 mezinárodně uznávaných měn od samojské taly přes českou korunu až po myanmarský kyat. Stejně jako běžné měny však existují také kryptoměny. O bitcoinu už jste pravděpodobně někdy slyšeli, protože právě on byl na trhu první. Ve skutečnosti ale existuje mnohem více kryptoměn a jednou z těch nejpopulárnějších je tzv. litecoin.

Litecoin (LTC) je třetí největší kryptoměnou po bitcoinu a XRP. Vznikl 7.10.2011 a vytvořil ho zaměstnanec Googlu Charles Lee s podporou komunity bitcoinu. Lee chtěl vytvořit kryptoměnu, která bude mít jiný těžící algoritmus než bitcoin a nabídne oproti němu výhody. Jak se mu to povedlo?

Na co je litecoin

Stejně jako jeho alternativy funguje litecoin v určitém slova smyslu jako online platební systém. Můžete ho využívat k platbám online, případně do něj investovat. Samozřejmě lze využít rovněž pro platbu v offline světě. V ČR to umožňuje například Bitcoin Coffeee v Paralelní Polis. Také ve čtyřech brněnských pobočkách Subway a na Alze lze platit litecoinem. Brněnský HOME Hunters vám umožní pořídit si za litecoin nemovitost. Rozhodně tedy není pravda, že by byl rozšířený pouze bitcoin a ostatní měny za ním daleko pokulhávaly.

Jak se litecoin těží

Stejně jako ostatní kryptoměny ani vydávání litecoinu neřídí žádná vláda. Litecoiny se vyrábí procesem nazvaným těžba, který spočívá ve zpracování mnoha transakcí. Na rozdíl od tradičních měn je nabídka litecoinů pevně stanovena. Na světě jich bude pouze 84 milionů a nikdy ne více. Jeden blok je vytvořen každých 2,5 minut na rozdíl od bitcoinu, kde k tomu dochází po 10 minutách, takže i transakce jsou rychlejší. Blok je ověřen těžebním software a je viditelný všem, kteří chtějí těžit. Jakmile jej někdo ověří, do fronty vstoupí další blok.

První člověk, který úspěšně ověří blok je odměněn 50 litecoiny. Tedy padesát jich bylo kdysi, v roce 2015 byl počet snížen na polovinu a snižování bude v pravidelných intervalech pokračovat, dokud se nevyčerpá poslední 84 000 000. litecoin.

Litecoiny mohou být více než kterákoliv jiná kryptoměna těženy s pomocí obyčejných počítačů. V praxi se to ale nedělá a používají se stroje s výkonným hw. Čím výkonnější počítač si pořídíte, tím vyšší bude šance, že něco skutečně vytěžíte.

Jakou má litecoin hodnotu

Měna je přesně tak cenná, jak si společnost myslí. Kdyby se do oběhu dostalo příliš velké množství určitých peněz, jejich hodnota by se rapidně snížila. Tvůrci litecoinu to moc dobře chápali a věděli, že pro novou kryptoměnu bude těžké zaujmout. Velmi dobře si s tím ale poradili tím, že omezili maximální možný počet litecoinů.

Jistě víte, že hodnota kryptoměn je poměrně dost variabilní. Na historické minimum se litcoin dostal v lednu 2015, kdy stál pouze 1,30 USD. Mohl za to sám jeho zakladatel Charles Lee, který naznačil, že jeho měna už nepotřebuje žádný další vývoj. Pak se asi tři roky částka držela kolem 3 USD, avšak na začátku roku 2017 velmi rapidně vzrostla. Hodnota se dostala na téměř 50 USD a to jen proto, že Charlie Lee na Twitteru zveřejnil vizi inovace v oblasti kryptoměn pod názvem SegWit.

Hodnota litecoinu stoupala souběžně s bitcoinem, a tak dnes jeden LTC pořídíte za cca 210 USD, což dělá 4500 Kč.

Kde se dá LITCOIN koupit

Lidí, kteří by kryptoměny používaly jako platidlo, v ČR příliš mnoho nenajdete. Jedná se spíš o technologické nadšence. Těch, již ho využívají jako investiční nástroj, je podstatně více. Litecoin lze získat na nejrůznějších burzách, musíte však brát v úvahu, že jde o investici s rizikem. V posledních pár měsících cena litecoinu spíš klesala a odhadovat, co bude dál, je těžké. Hodnota kryptoměn je velmi vrtkavá. Na druhou stranu vlastnit aspoň pár jednotek nějaké kryptoměny bude možná v budoucnu nezbytné.