-
01
srp 2017
4 tipy, jak získat práci bez předchozích zkušeností
Jak se dostat k vysněnému povolání, aniž by vaše portfólio potvrzovalo dostatečné zkušenosti k výkonu takové práce? Přeci se každý kandidát a úspěšně zvolený zaměstnanec nemusel prokousávat skrze sáhodlouhé školící programy. Určitě znáte mnoho lidí, co se k takovému křeslu dostali skrze svůj přirozený zápal pro věc.
Asi jen těžko naleznete více frustrující záležitost, než dohledání té správné pracovní příležitosti, kde by se vaše vnitřní ego mohlo pozvolna realizovat a odpoutat se od striktně daných nařízení. Mnoho lidí dokonce ani nevědí, jakým směrem se ubrat, a proto se spokojí s obyčejnou výrobou v továrně. Pro ty další zde máme celkem zajímavé čtyři tipy, jak získat práci bez předchozích zkušeností.
Do velkých firem je těžké se dostat byť jen ke vstupnímu pohovoru. Bez ohledu na nedostatek pracovní síly si silné společnosti zakládají na výběru z kvalifikovaných kandidátu - rozhodně nemají zájem své nové zaměstnance zaučovat. Při tom tak ztrácejí šance získat skryté talenty z řad těch nekvalifikovaných. V některých případech dokonce i o lepší spolupracovníky, než mají současně v řadách.
Zviditelněte své dovednosti
Ještě před tím, než nasednete do vlaku s nálepkou začarovaný kruh a budete odmítnuti se alespoň podívat k osobnímu pohovoru se zaměřte na svou kvalitu životopisu. Nezáleží na tom, jestli jste čerstvým absolventem nebo člověkem pracujícím celý život v odlišném pracovním segmentu - síla životopisu a motivačního dopisu je důležitá.
Prodejte se, nalezněte v sobě opravdového spisovatele a napište, proč právě vy budete přínosem pro danou společnost. Čtenáře to musí chytit a okamžitě získat dojem, že si vás potřebuje minimálně vyslechnout. Čím lépe bude motivační dopis napsán, tím více plusových bodů pro vás.
Vyzdvihněte své koníčky
Zkušenost v oboru nemusí být přímo potvrzená zaměstnavatelem. Pokud vás obor baví, možná ho máte již několik let jako koníčka. I taková praxe je přívětivá pro uši nového zaměstnavatele. Z toho dokáže vytvořit závěr, že pro danou oblast uděláte maximum. Nebojte se chybějícího místa v pracovním životopisu a vyzdvihněte své záliby a koníčky týkajícího se společného oboru. Poukažte na vše, co by mohlo být bráno jako skvělá zkušenost nebo praxe. Pokud se ucházíte o místo v redakci, není třeba mít placenou zkušenost, poukažte na svou dosavadní šuplíkovou práci. Stejným způsobem to jde i v dalších odvětvích. Právě z těchto důvodů přikládejme svým volnočasovým aktivitám velkou váhu, nikdy nevíte, jakým způsobem se vám zhodnotí.
Projevte svou přirozenost
Pro potencionálního zaměstnavatele jsou vždy čestní, sympatičtí a přátelští lidé atraktivnější. Jen málo kdo zaměstná zamračeného člověka bez projevu jakéhokoliv náznaku empatie. Přirozené charisma dokáže překonat i značnější zkušenosti kandidáta jdoucího po vás. V případě, že vykazujete známky lidskosti, máte obrovskou výhodu zvláště pak, pokud hledáte uplatnění na pozici, kde je komunikace s lidmi hlavním dogmatem.
Ze statistického zkoumání vychází najevo, že personální manažeři upřednostňují vášeň, nadšení a v neposlední řadě i sebe prezentaci. Zde vidíte, že myšlenkové pochody a osobní působení hraje velkou roli při výběru vhodného kandidáta. Společnost přicházejí denně o miliardy jen kvůli zaměstnancům, kteří nejsou ochotní učit se novým věcem nebo své povinnosti bagatelizují. Člověk opačného ražení má tak velkou výhodu.
Za každou cenu propojujte
Pokuste se svůj život propojit s pracovními zkušenostmi, poukazovat i na záliby, dovednosti a propojte vše do jednoho velkého příběhu, který dokáže manažera přimět k osobnímu setkání. Uvidíte, že zdánlivě nesouvisející položky náhle získají mnohem přijatelnější tvář a jejich sladění vytvoří efektivní předlohu pro zisk zájmu. Za vším stojí otázka - proč právě vy? Odpovězte si na ní, klidně i několikrát.
Snažte se být lidští a autentičtí. Vyhněte se raději cizím slovům a nesnažte se působit přechytračeně. Používejte vždy jen takové termíny, které normálně vkládáte do standardních rozhovorů. Za naší redakci vám přejeme mnoho úspěchů.