Co je to Tether? Je Tether krytý? A čím?
V nedávném článku jsme si řekli, jak jednotlivé americké instituce přistupují nejen k bitcoinu ale také ke kryptoměnám obecně. Řekli jsme si také, že by také jednotlivé postoje mohly vést k tomu, že vznikne více stabelcoinů. Pojďme si o jednom z nich něco málo říct.
Historie Tetheru
Na úplném začátku se totiž jednotlivé tokeny měly jmenovat Realcoin. Dokonce i nějaké mince vyšly, konkrétně 6. října roku 2014. O měsíc později ale nakonec došlo k přejmenování, které dnes všichni známe – na Tether. Dokonce na samotném začátku se počítalo s Tetherem pro dolar, euro a jen. Každý z tokenů měl být krytý právě konkrétní měnou. Později se přišlo na to, že Tether spolu s burzou Bitfinex pravděpodobně ovlivňovali ceny bitcoinu a kurz Tetheru šel dolů. Situace se ale trošku uklidnila a v současné době tento stable coin běží na Ethereum.
Dolar nebo bitcoin?
V nedávné době vyvstala otázka, čím je vlastně tento stablecoin krytý. Ze slov investičního ředitele Deltec Bank Hugo Roherse totiž mohlo vyplynout, že je Tether ve skutečnosti krytí bitcoinem, a ne dolarem tak, jak se dříve tvrdilo. O to více se o tom diskutuje právě z proto, že kolem reálného krytí Tetheru panovaly poměrně velké obavy. Společnost totiž tvrdí, že každý jeden token je ve skutečnosti krytí dolarem, o čemž ale komunita silně pochybuje.
Co se děje s Tetherem nyní
Je třeba si předložit také jiná čísla. V současné době je v oběhu 24,2 miliardy USDT (Tether). Otázkou tedy je, zda společnost skutečně drží takovou hodnotu v dolarech. Bez zajímavosti jistě nezůstává ani fakt, že více než 50 % těchto tokenů bylo vydáno v průběhu minulých 90 dní. To vše by mohlo naznačovat, že Tether je ve skutečnosti krytý pouze bitcoinem. Může se tak jednat o velmi vratký domeček z karet, který může kdykoli spadnout. Nesmíme zapomínat ani na obvinění společně s Bitfinexem za ovlivňování cen. Jaká je aktuální cena Tetheru?
Co bude dál
Na závěr s můžeme položit otázku, co by se stalo, kdyby Tether nebyl. Přesněji řečeno, jestliže by Tether skutečně nebyl krytý dolarem ale bitcoinem, prakticky by se nejednalo o stablecoin v pravém slova smyslu. Celý systém by se pak mohl zhroutit jako domeček z karet a rozhodně by to neposílilo důvěryhodnost stablecoinů, což by mohlo zkomplikovat i další plánované využití kryptoměn třeba bankami.