Kryptoměnou rozpolcená Amerika
V USA se v rámci kryptoměn dějí zajímavé věci. Hned tři různí regulátoři mají různé názory na kryptoměnu, její působení ve federálních bankách a celkovém nakládání s kryptoměnami. Co to může znamenat pro kryptosvět a jak se jednotlivé americké instituce staví ke kryptoměnám, blockchainu a jiným technologiím? Na to se podíváme v tomto článku.
SEC a jeho žaloba
V jednom z našich článků jsme si řekli, že SEC žaluje společnost Ripple za to, že prodávala XRP tokeny. Podle SEC se totiž jedná o cenné papíry a díky tomu Ripple prodal nelicencované cenné papíry za několik stovek milionů dolarů (přesně 1,3 miliardy dolarů). XRP na to reagovalo okamžitým pádem ceny. Podle nejnovějších informací se ale Ripple snaží se SEC mimosoudně vyrovnat.
Podle generálního ředitele Ripple, Garlinghouse, se společnost Ripple pokusila o mimosoudní vyrovnání a ve svých snahách prý bude pokračovat. Je logické, že mimosoudní vyrovnání by přineslo nejen Ripple, ale také celému kryptotrhu trošku klidu. Soud se hlavně může táhnout několik měsíců i let, což může mít obrovské ekonomické dopady nejen na společnost prodávající XRP tokeny ale také na trh s kryptoměnou. Prakticky se může vytvořit velice silný precedent, což by nemuselo být zrovna pozitivní. Aktuální kurz XRP přitom nijak nestoupá a je otázka, jaký bude jeho další vývoj.
OCC je vstřícný
OCC neboli úřad kontrolora měny oznámil, že je možné, aby národní banky mohly ověřovat, ukládat a zaznamenávat platební transakce jako nezávislý transakční uzel. Možná se vám zdá vysvětlení až příliš složité, v praxi to ale znamená, že banky mohou používat stablecoiny a také technologii blockchain. A to jak pro své potřeby, tak pro potřeby zákazníka. Minimálně tedy banky na federální úrovni.
To celé nás přivádí samozřejmě na myšlenku toho, že do budoucna dojde k osvojení a používání určitých regulovaných stablecoinů. To by mohlo pro kryptotrh přinést mnoho pozitivního. OCC je zároveň největším regulátorem národních bank na území USA. Jeho podpora je tak velkým krokem pro všechny kryptoměny i jejich fanoušky. Uvidíme, kam se toto posune dál. Jedním z nejznámějších stablecoinů je v současné době Tether.
Nařízení FinCEN mimo mísu?
Trošku opačným směrem se vydal „Financial Crimes Enforement Network“, zkráceně FinCEN. Ten se snaží o to, aby prosadil nařízení, které by významným způsobem ovlivnilo transakce kryptoměn. Podle návrhu by totiž burzy musely zajistit, aby lidé, kteří budou chtít převádět kryptoměnu do svých peněženek, splňovali zároveň KYC. To znamená, že by lidé museli burzám poskytnout své osobní informace. Zároveň by muselo dojít k hlášení transakcí, které by přesahovaly 3 000 USD.
Proti tomuto návrhu se ovšem spojilo hned několik významných firem, mezi které se řadí například Coinbase, Kraken nebo například Square. Za firmou Square pak stojí Jack Dorsey, velký fanoušek bitcoinu a zakladatel Twitteru. Firmy se shodují mimo jiné na tom, že tento návrh by naopak vedl k obcházení regulovaných subjektů a lidé by spíše přecházeli na zahraniční trh. V důsledku by to znamenalo, že FinCEN žádná data nezíská a zároveň se zaslouží o to, že americký kryptoměnový trh nebude konkurence schopný.
Závěrem
Je zajímavé, jak se jednotliví regulátoři na území USA nesjednotí v jeden postoj vůči kryptoměnám a kryptotrhu, jako takovému. Jeden chce podporovat kryptoměny a blockchain, druhý chce přísné kontroly. Kam to všechno nakonec povede se ještě necháme překvapit. Věříme ale, že vše dopadne pro dobro kryptoměn a kryptotrhu.