-
22
čvn 2016
Jak probíhá obchodování s komoditami?
Doslechli jste se, že moderní technologie výrazně zjednodušují obchodování na finančních trzích a rádi byste začali s tradingem? V tom případě vás bude zajímat, jak je to s komoditami a tzv. futures kontrakty. Podstatou obchodování s futures kontrakty je investice do komodit, které však spekulant nikdy nebude fyzicky vlastnit.
Pod pojmem komodita si můžete představit téměř cokoliv – například zlato, ropu, kukuřici, bavlnu a dokonce i měnové páry. S komoditami denně obchodují investoři, do jejichž řad patří bankovní společnosti, fondy, zpracovatelé a producenti daných komodit a běžní tradeři.
Základem tradingu je spekulace nad vývojem ceny vybrané komodity. Spekulant musí správně určit, jakým směrem se cena komodity pohne v určitém časovém období. Velkou výhodou futures kontraktů je možnost výdělku na stoupání i poklesu ceny. V tom také spočívá největší rozdíl mezi obchodováním s futures kontrakty a akciemi. Na akciích se vydělává na spekulaci související s růstem ceny. Výdělek na poklesu sice není nemožný, ale jde o poměrně komplikovaný proces.
V praxi může mít obchodování na komoditním trhu následující průběh. Spekulant si otevře obchodní pozici s futures kontraktem vybrané komodity (např. obilí) za podmínek, že fyzický odběr komodity proběhne v určitém datu za určitou cenu. Obchodní pozici se však rozhodne uzavřít již po několika dnech, protože cena komodity stoupne. Za to si připíše zisk. Stejně tak lze vydělat i na poklesu ceny.
Trh s komoditami je o něco jednodušší než ten akciový. Komodita je zboží, které je na trhu obchodování zcela bez rozdílů, jedná se zkrátka o produkty totožné kvality (ta nicméně v reálu může dosti kolísat – o tom viz dále). Díky alespoň přibližně stejné kvalitě je však komodita dostupná vždy za stejnou cenu, třebaže pochází z různých zdrojů, od různých výrobců a z různých koutů světa. Status „komodity“ však nemá jakýkoliv produkt relativně homogenní kvality (například měď a jiné drahé kovy, ale třeba i některé potraviny a suroviny) - to, co je komodita a co nikoliv, bylo oficiálně určeno. Byly definovány konkrétní vlastnosti jednotlivých komodit a rovněž jejich obchodovatelné množství (to se liší podle jednotlivých trhů).
Jednotlivé komodity se potom obchodují na světových trzích a má se to s nimi podobně jako s akciemi - investoři mohou nakupovat v zásadě libovolné množství komodit, zpravidla těch, u kterých předpokládají, že se v brzké době zvýší jejich cena. Jakmile se tak stane, prodají je a vydělají na tom. Riziko ovšem spočívá v tom, že skutečný vývoj ceny komodit není nikdo schopen předvídat.
A jaké komodity se tedy na globálních trzích obchodují?
Lze shrnout, že obecně se jedná o suroviny, zemědělské produkty, produkty těžebního průmyslu a podobně. Jde například o ropu a její různé typy, drahé kovy (zlato, měď, uran a další) nebo energetické komodity jako třeba propan. Zcela nejrozsáhlejší je kategorie zemědělských produktů, mezi komodity patří třeba obilí jako oves, pšenice a kukuřice, dále kakao, káva nebo cukr, sójové produkty nebo třeba pomerančový džus. Každá komodita obchodovaná na burzách má určenou tzv. obchodní jednotku a investor potom nakupuje určitý počet těchto jednotek.
Pokud vás obchodování s komoditami zaujalo, nezbývá, než si vybrat vhodný software a ponořit se do světa futures kontraktů. Nechcete-li zbytečně riskovat, poohlédněte se po demo účtech, v rámci kterých si trading vyzkoušíte bez nutnosti vkladu vlastních finančních prostředků. Demo účty simulují reálný trh s komoditami a nabízí skvělou možnost, jak obchodovat bez rizika.