• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Sociální trading – dá se vydělávat kopírováním dalších investorů?

Nejeden z nás si při přemýšlení, jak investovat své peníze, pohrával s myšlenkou zkusit to na burze. Jenže kde začít? Je lepší vložit peníze do akcií Applu, ropy nebo třeba nějaké méně známé firmy? A dokážete vůbec sledovat vývoje ceny? Ne. Pro běžného člověka bez speciálního vzdělání to bylo prostě nerealizovatelné. Dokud nepřišel sociální trading.

Sociální trading je obrovským lákadlem pro lidi z celého světa. Umožňuje totiž obchodovat na burze i absolutním laikům. Žádné znalosti finančního trhu nejsou potřeba, postačí jen trochu času na sledování toho, co dělají ostatní, a kopírování jejich kroků.

Sledujete zkušenější a kopírujete je

Sociální trading spočívá v tom, že sledujete kroky zkušených investorů. Většinou ne jednoho, ale několika. Jejich kroky pak zkopírujete, investujte prostě do toho samého, do čeho vkládají své peníze oni. Jen si zvolíte vlastní investovanou částku.

Jakmile začnete nějakého obchodníka sledovat, vidíte nejen jeho investice, ale i komentáře a další aktivity. Díky tomu snadno pochopíte, proč danou věc udělal. A když ne, nic vám nebrání se ho zeptat. Sociální trading funguje tak, že zkušenější mentorují začátečníky.

Každopádně je potřeba počítat s tím, že své finance svěřujete do rukou lidí, které neznáte. Je nutné vybírat obezřetně a konkrétního obchodníka raději delší dobu sledovat, než se pustíte do kopírování jeho akcí.

Fungují na to speciální investiční sítě

Za účelem sociálního tradingu funguje mnoho investičních sítí. Ta největší na světě se jmenuje eToro, z dalších známých je to třeba CopyOp.

eToro

Funguje už od roku 2004 a nabízí dokonce demo účet na vyzkoušení. Ten se však hodí spíš pro osvojení si platformy, nelze ho brát jako podklad pro reálné investice. Na demo účtu obvykle zhodnotíte své peníze třeba 15krát, s reálným vkladem to tak snadno nepůjde.

Na eToru funguje nástroj zvaný Copy Trader, který vlastně umožňuje vybudovat si zcela pasivní příjem. Stačí si zvolit několik obchodníků a nastavit své finanční možnosti (např. můžete investovat vždy desetinu toho, co vložil sledovaný obchodník). Pak už systém funguje automaticky a investuje za vás.

eToro zároveň poskytuje také finanční kurzy pro začátečníky a manuál zasvěcující do základů obchodování na Forexu. Pro začátečníky je to dobrá volba.

CopyOp

U CopyOp žádný demo účet nefunguje, což je ze strany uživatelů trochu kritizované. Jinak je vše téměř totožné jako u podobných platforem. Vyberete si obchodníka, toho sledujete a kopírujete.

Recenze na CopyOp jsou však spíš negativní. Jeho provozovatelem je totiž broker AnyOption, který vydělává na penězích z neúspěšných transakcí. Snahou provozovatele tedy logicky je, aby uživatelé co nejvíce prodělávali. Celkový zisk všech klientů je skutečně záporný. Můžete se dostat do kladné části, ale možná skončíte v mínusu. Kdo ví.

Proč by někdo pomáhal začínajícím investorům?

Nemyslete si, investiční portály na tom taky vydělávají. A úspěšní obchodníci, které sledujete? Ti z toho mají jednak zisk a navíc ještě peníze od investičního portálu.

Otázka, zda se díky sociálnímu tradingu dá zbohatnout, je tedy vcelku ošemetná. Ano, nějaké peníze si zde vydělat můžete, ale pravděpodobnost, že se stanete milionářem, je tuze malá.