• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Libra kryptoměna Facebook

Není žádným tajemstvím, že Facebook plánuje vlastní kryptoměnu. Ta by měla nést pojmenování Libra, a podle všeho by měla spatřit světlo světa již na počátku roku 2021. Co to znamená pro kryptotrh, co Libra přinese a jak to vlastně s Librou vypadá? Na to se podíváme v tomto článku.

Co stálo na začátku

Libra sama o sobě měla přijít již v tomto roce, bohužel se tak nakonec nestalo. Ne snad, že by za tím stál samotný Facebook, ale celé spuštění zatrhli regulátoři. Projekt byl představený již v roce 2019. V tento rok se zveřejnil Facebook whitepaper, technické dokumentace k blockchainu a nechyběl ani zdrojový kód. Na celou Libru se vázala také tzv. „Libra Association“, kde na jejím počátku byli velmi zajímaví hráči na trhu.

Plány byly vskutku ambiciózní a plánovalo se spuštění právě v roce 2020. V polovině července 2019 ale Facebook oznámil, že nespustí Libru do té doby, dokud nebude mít souhlas od regulačního úřadu Spojených států. V říjnu pak nastal hromadný odchod velkých společností z Libra Association, namátkou se jednalo o PayPal, který byl úplně první. Následoval eBay, MasterCard, Visa, a další. Tento odchod významných hráčů byl způsoben především tím, že se proti Libře ohradily nejen Spojené státy ale také mnohé státy z Evropské unie.

libra660

Původní myšlenka

Facebook měl celý projekt naplánovaný tak, aby se z Libry stal stablecoin, který by byl vázaný na více aktiv. To znamená, že cenu této kryptoměny by byla ovlivňována ceny fiat měnou, drahými kovy a uvažovalo se dokonce o tom, že by s cenou mohly hýbat také některé akciové trhy. Je ale již nyní jasné, že toto se Facebooku nakonec s největší pravděpodobností nepodaří.

Sluší se ještě uvést, že jedním stablecoinem je například Tether, který je vázaný na hodnotu amerického dolaru. Kolem něj bylo v minulosti také velmi rušno, a to ve spojení s burzou Bitfinex, ale také s Wells Fargo.

Nejen dolar

Kryptoměna Libra by měla být sama o sobě vázaná na americký dolar, tedy podobně jako zmiňovaný Tether. Facebook ale uvažoval také o tom, že by mohlo být těchto Liber více a každá by byla vázaná na jinou měnu. Tedy například na euro, juan apod. A právě toto bylo velkým trnem v oku regulátorům, bankéřům a politikům po celém světě. Kdyby se vyplnily ty nejčernější scénáře, mohla by Libra stát za nestabilitou měn, což by samozřejmě pro finanční svět znamenalo velké problémy. I přesto se ale Facebook stále snaží o to, aby mohla být čase Libra vázána i na další fiat měny.

Aby ale mohl být projekt na počátku roku 2021 skutečně puštěný bude potřeboval Libra Association souhlas od regulačního úřadu. To je problém, který tento projekt v současné době významně brzdí. Po technologické stránce by snad mělo být vše připraveno.

Peněženka pro Libru

Jak jistě víte, proto, aby bylo možné s kryptoměnami obchodovat, je třeba je mít uloženy v nějaké peněžence. Peněženkou pro Libru by měla být Novi. Mělo by se jednat nejen o samostatnou aplikaci, ale také by Novi měla být integrována v aplikacích od Facebooku, a to včetně WhatsApp. To by mohlo samo o sobě přinést jednoduché obchodování s tímto stablecoinem, pokud se projekt Libra skutečně podaří spustit a pokud o nic bude patřičný zájem.