• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Žaloba SEC proti Ripple

O Ripple jsme již v minulosti psali v souvislosti s možností „odpálení“ tokenů, které drží samotná firma. Nyní ovšem na Ripple přišla mnohem větší pohroma, a to v podobě žaloby od Americké komise pro cenné papíry a burzu, zkráceně SEC. Vše potřebné a důležité si můžete přečíst v našem článku, který se tomuto tématu podrobně věnuje.

 

Samotná žaloba

SEC zažalovala společnost Ripple přesně 22.12.2020. Tvrdí, že Ripple je klasifikován (údajně) jako cenný papír. Proto, aby byla možnost cenné papíry prodávat ale musí vydat SEC povolení. V žalobě čítající 72 stran zaznívá, že Ripple toto povolení nedostalo (ani o něj nezažádalo). Úřad se proto domnívá, že Ripple tak prodal neregistrované cenné papíry v hodnotě téměř 1,5 miliardy dolarů. Další problém popsaný v žalobě tak trošku souvisí s tématem popsaným hned v úvodu článku. Ripple je obviněný také z toho, že mohl ovlivňovat ceny tokenu. Je také dobré podotknout, že SEC již jednou pozastavila také známou chatovací aplikaci Telegram kvůli její kryptoměně Gram.

Precedens?

Představitelé Ripple jsou zatím v klidu. Tvrdí, že podobným žalobám by mohly v budoucnu čelit také další kryptoměny. To znamená, že ať už soud rozhodne jakkoli, může to výrazně ovlivnit všechny kryptoměny, na které by se v budoucnu SEC či jiné úřady zaměřily. Managment Ripple nešetřil ostrými výroky, když Brad Garlinghouse řekl, že SEC útočí na celý průmysl spojený s kryptoměnami. Ve své podstatě může rozhodnutí soudu skutečně ovlivnit všechny společnosti, burzy ale i jednotlivce zabývající se právě kryproprůmyslem.

Cena XRP letěla dolů

Všem bylo jasné, že na tuto žalobu zareaguje XRP spíše pádem. A skutečně se tak stalo. Během chvíle odepsalo XRP 50 % své ceny a pád se zastavil až na hranici 0,17 USD za jeden token. Dá se proto předpokládat, že budoucí vývoj ceny bude silně závislý na tom, jak bude probíhat celý soudní spor. Některé burzy už pozastavili obchodování s XRP.  Do problémů by se totiž díky prodeji neregistrovaných cenných papírů mohly dostat také samotné burzy a kryptosměnárny.

Je důležité podotknout, že toto se týká především burz amerických. Podle jiných jurisdikcí se totiž o cenné papíry nejedná. Každá jedna burza se sídlem mimo USA se tak nemá čeho obávat. Pouze propadů cen samotných XRP tokenů. Zde se můžete podívat na aktuální vývoj ceny XRP.

Ripple přichází o partnery

Zatímco jeden tábor tvrdil, že Ripple a její token XRP může zcela změnit bankovní sektor, jiní tvrdí, že Ripple skonči na nule. Díky soudnímu sporu tak společnost Ripple v současné době přichází o některé partnery a burzy, které s tokeny dočasně neobchodují. Přichází také o investory, resp. lidi ochotné s XRP obchodovat. V současné době totiž není vůbec jisté, jestli se s tokeny bude obchodovat, případně zda se vyplatí je v současné době nakupovat. Je třeba si uvědomit, že celý spor se může táhnout i několik měsíců.

Kdy začne soud

Naštěstí ale víme termín, kdy SEC a Ripple zahájí soud. Stane se tak 22.2.2021. Na jeho začátek tak budeme ještě chvíli čekat. A mezitím může cena padat ještě hlouběji. Určitě se ale vyrojí velké množství spekulantů, kteří budou za minimální hodnotu kupovat XRP tokeny a doufat, že soud vyhraje právě Ripple, což by mohlo cenu tokenů vystřelit do výšin.

Ripple samozřejmě stojí o co nejdřívější urovnání sporu, což by bylo také nejlepším možným řešením, které by zastavilo také ztrátu partnerů.

Budoucnost nejen Ripple

Je jasné, že na tomto soudním sporu stojí mj. celé kryptoodvětví. Uvidíme, jak celý spor dopadne a jaký dopad to bude mít nejen na cenu XRP ale přímo na všechny ostatní kryptoměny. Jedno je jisté, v současné době bychom nedoporučovali obchodování s těmito tokeny, nikdo totiž netuší, jak to celé dopadne a zda byl 0,17 USD skutečným dnem této měny, nebo se dočkáme i dalších poklesů.