-
29
bře 2018
OSVČ versus S.R.O. - která cesta je pro vás lepší?
Podnikatelský plán vašeho ostrého vstupu na trh se pozvolna formuje do finální podoby. Již přesně víte, jak bude probíhat prodej, v čem se stane marketingová strategie neprůstřelným pomocníkem a na kolik vás start podnikání vyjde. Neznáte však odpověď na tu nejzásadnější otázku. Je pro vás eseróčko opravdu nejlepší volbou, nebo nebo je lepší jít ve stopách založení OSVČ? Přinášíme vám výhody a nevýhody každé z variant.
Založení OSVČ - kdy se vyplatí?
-
Plánujete start podnikání na volné noze jako webdesignér nebo účetní poradce? Stanou se hlavním obchodním pilířem vaší výdělečné činnosti znalosti a dovednosti, které sehrají klíčovou roli v otázce poskytování služeb? V takovém případě je pro vás lepší OSVČ. Eseróčko volíme až ve chvíli, kdy se rozhodneme jít do podnikání s obchodním partnerem, jelikož pak se mnohem lépe řeší případné podíly ve firmě. Další důvody proč si založit s.r.o. naleznete níže.
-
Další výraznou výhodou je cena založení OSVČ, která se pohybuje okolo 1000 Kč. Založení s.r.o. už tak levné není a je potřeba odevzdat 10 250 Kč. Samozřejmě k tomu nepočítáme nutný základní vklad společnosti.
-
Nemáte dostatek času na byrokracii a potřebujete podnikat už včera? Další výhoda založení OSVČ se skrývá v rychlosti vyřízení. OSVČ a možnost podnikání vstupuje v platnost prakticky okamžitě.
Založení s.r.o. - kdy je pro vás výhodnější?
-
Založení s.r.o. má přece jen oproti založení OSVČ jisté výhody. Majoritním příkladem se stává například míra zodpovědnosti za finanční prohřešky. Jako OSVČ ručíte svým majetkem. U s.r.o. jednatel nebo společník zastřešuje rizika pouze do výše svého podílu.
-
Založení s.r.o. přináší výhodu ve chvíli, kdy si přejete budovat obchodní jméno společnosti. U OSVČ vám pravidla nedovolí fakturovat jinak, než svým jménem. Váš start podnikání může být sice obtížný, ale pod hlavičkou zvučného jména budete působit o mnoho seriózněji. Bill Gates by bez Microsoftu také nebyl tím, čím je dnes.
-
Pokud je vaším malým snem stanout v čele své vlastní společnosti, raději si rovnou zjistěte, jak založit s.r.o. a zbytečně se netrapte s OSVČ. Pozdější přechod by pak byl časově i finančně dosti nákladný.