• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Vyplatí se nákup bitcoinů přes Plus500?

V posledních měsících hodnota virtuálních měn stoupá raketovou rychlostí. Bitcoin se v polovině října dostal nad pomyslnou hranici 5 000 dolarů (v přepočtu 110 000 korun), a tím pádem se jeho hodnota od počátku letošního roku více než zpětinásobila. Pokud se chystáte nakoupit kryptoměnu, pravděpodobně budete hledat nejlepší a nejvýhodnější metodu.

Unikátní vlastností bitcoinu je decentralizace, což znamená, že nikdo, tedy ani samotný autor, ani vláda, nemůže ovládat peněžní toky, zabavovat účty, padělat měnu a způsobovat inflaci. V dané open-source síti neexistuje žádný centrální bod, který by o bitcoinu rozhodoval, čímž se digitální měna liší například od české koruny či eura.

Bitcoiny se nakupují a prodávají několika různými způsoby, a to například přes směnárny a burzy. Směnárna si sama určuje nákupní a prodejní cenu bitcoinu, kdežto burza představuje prostředník zprostředkovávající obchod mezi jednotlivými uživateli.

Obchodování přes CFD

Další možností obchodování je přes CFD, což je smlouva mezi dvěma stranami. Obchodování funguje naprosto jednoduše. Vsázíte buď na růst, nebo na pokles ceny různých aktiv, přičemž daným aktivem může být i kryptoměna. Celý proces probíhá prostřednictvím takzvaného brokera. Pokud se domníváte, že cena bitcoinu poklesne, koupíte si u brokera kontrakt na pokles ceny. Jakmile kontrakt uzavřete a cena bitcoinu skutečně spadne, broker vám vyplatí rozdíl, o který cena poklesla. Avšak v opačném případě budete rozdíl platit vy brokerovi.

Finanční derivát CFD nabízí v České republice například broker Plus500, u něhož jsou vaše vklady pojištěné, čímž se liší od směnáren. Po registraci u brokera si na účet zašlete peníze, se kterými potom můžete obchodovat.

Jak funguje obchodování u brokera Plus500?

Jestliže si myslíte, že hodnota bitcoinu poroste, potom kliknete na tlačítko Koupit. Pokud však doufáte v opačný trend, zvolíte možnost Zkrátit pozici. Obchodování probíhá do té doby, než ho neukončíte manuálně anebo než nedojde k dosažení požadovaného zisku či ztráty. Maximální částku zisku či ztráty nastavíte přes příkazy Uzavřít při zisku a Uzavřít při ztrátě.

Poplatky a spread u Plus500

Při registraci nic neplatíte, protože vytvoření, vedení a zrušení účtu je naprosto zdarma. Bezplatné je také uzavření transakce. Brokerovi Plus500 platíte pouze poplatky v podobě spreadů, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, přičemž částka se liší v závislosti na konkrétním měnovém páru. Počítejte s tím, že u kryptografických měn jsou spready o něco vyšší než u klasických měn.

Broker si ještě účtuje poplatek za vaši neaktivitu. Pokud se během tří měsíců nepřihlásíte ke svému účtu, broker si strhne z vašeho kladného účtu částku 10 dolarů. Dalším poplatek je za otevření pozice, tedy nákup třeba bitcoinů a premiový polpatek, který se platí jednou, v případě že chcete nechat pozici otevřenou přes noc.

Tak neváhejte a pusttě se do obchodování, hodní štěstí.