• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Organizace času je důležitější než si myslíte

Současná doba je hodně hektická. Většinu věcí jsme nuceni dělat doslova za pochodu – jíme, telefonujeme, čteme si, vyřizujeme emaily. Díky tomu jsme často otrávení, unudění a především unavení a nervózní. Žijeme ve stresu a ve spěchu, protože nás k tomu současný životní styl nutí. Nebo ne?

Co když za vaším stresem, spěchem a únavou, neustálým nestíháním a strachem, zda všechno zvládnete, stojí chyba v organizaci vašeho času? Co když si za to vlastně můžete sami, protože si svůj čas neumíte správně zorganizovat?

V tom případě jste tady správně! V dnešním článku si prozradíme několik tipů, s jejichž pomocí zvládnete organizaci vašeho času na výbornou. Pamatujte – všichni máme každý den stejné množství času a záleží jen na nás, jak s tímto časem naložíme!

Tip č. 1: Plánujte, plánujte, plánujte!

Naučte se plánovat! To je totiž to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Minimálně den předem si udělejte čas, sedněte si ke stolu s papírem a tužkou v ruce a plánujte svůj následující den. Nejtěžší, nejnáročnější a nejsložitější úkoly mají vždy prioritu, proto je ve svém plánu umístěte hned na začátek. Snažte se vždy odhadnout, kolik času na jejich zvládnutí budete potřebovat a zahrňte to do svého harmonogramu.

Tip druhý: Rozdělujte, rozdělujte, rozdělujte!

Pokud máte pocit, že máte úkolů až nad hlavu a že je toho na vás až moc, nebojte se některé úkoly rozdělit mezi lidi kolem sebe. Je jedno, jestli to budou kolegové v práci nebo členi vaší rodiny. Nikde není psáno, že všechno musíte nutně zvládnout sami – a titul hrdiny, který nikoho nepotřebuje a se vším si poradí sám, není to nejdůležitější na světě. Naučte se tedy úkoly rozdělovat, aby všechna tíha nepadala pouze na vaše záda.

Tip třetí: Nepanikařte, nepanikařte, nepanikařte!

To nejhorší, co můžete udělat, je podlehnout panice. Ne vždycky musí jít věci podle plánu. I když si všechno krásně rozvrhnete, může se stát, že vám do vašich plánů skočí nenadálá událost – samozřejmě je lepší ve vašem plánu počítat s rezervou na podobné příležitosti – nebo úkol, díky kterému vybočíte z přesně nalajnované trasy a třeba i naberete zpoždění.

Pokud taková chvíle nastane, zůstaňte v klidu. Místo toho si v klidu sedněte nad váš harmonogram a věci, které nebudou akutní a počkají, přesuňte třeba na následující den.

Tip čtvrtý: Myslete, myslete, myslete!

A to především sami na sebe! Možná je to dnešní dobou, možná je to vlivem společnosti, ale většina z nás podléhá pocitu, že musí nutně všem vyhovět. Což vůbec není pravda. Kde je psáno, že musíte vybočit ze svého plánu jen proto, že na vás kolega přehodil úkol, se kterým se mu nechtěl ztrácet čas?

Nezapomínejte tedy na to, že jde v první řadě o vás. Když vás někdo požádá, abyste za něho udělali nějakou práci, činnost nebo úkol, nebojte se odmítnout. Vše se dá řešit slušně! Dotyčnému řekněte, že pomůžete, ale až si uděláte svoji práci.