• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Chytré odpovědi na ty nejhloupější otázky při pohovoru

Život nám občasně předkládá nejrůznější zátěžové zkoušky, kterými zkrátka musíme projít. Při hledání nového lukrativního zaměstnání na důležitý post je nutné počítat s velkým zájmem. Personální oddělení má v takovém případě velkou výhodu, že si z nabízených uchazečů mohou vybrat toho nejlepšího a zařadit do svého týmu člověka s největší perspektivou. Tomuto výběru předchází pohovor. Ano, lze se na něj připravit, ale mnohdy se vás pokusí překvapit hloupou otázkou. Poradíme vám, jak je zvládnout.

Proč si myslíte, že jste pro tuto pozici ten pravý?

Přivítejte jednu z nejčastějších otázek, která vám nenásilnou formou předsouvá šanci zviditelnit své přednosti. Jakmile v místnosti zazní tento dotaz, většinou se uchazeči příliš nerozpovídají, nechtějí se zbytečně přechvalovat a proto se uchýlí k odpovědím ohledně pracovitosti a šikovnosti. Buďte v tomto ohledu trochu originálnější a poukažte na fakt, že pouze vzájemná spolupráce vám objasní, jestli jste člověkem podle představ společnosti. Vyvarujte se strohému vyjmenování pozitivních vlastností a dovedností.

Kde si myslíte, že budete za pět let?

V této otázce se vás personalista snaží prověřit, jak moc jste cílevědomí, a co vůbec od spolupráce očekáváte. Nenechte se nachytat a nepodlézejte. Nesnažte se být vtíravý a sebevědomě oznamte, že tak dlouhé plánování nemá žádný význam. Poukažte, že se raději zaměřujete na hmatatelnější cíle a je důležité se v průběhu pracovní i životní kariéry přizpůsobovat novým výzvám, proto je dlouhodobé plánování bezpředmětné a bránilo by v potřebném růstu.

Jak moc stojíte o tuto práci

Další otázka vybízející k podlézavosti. Té se opětovně vyhněte obloukem a raději odpovězte jako opravdový profesionál. O práci samozřejmě stojíte, jinak byste nedorazili ani na tento probíhající pohovor. Namísto chválo zpěvů se zeptejte, jestli můžete položit otázky, které vás zajímají a které vám lépe pomohou zodpovědět i tuto otázku.

Pokuste se na pohovoru působit uvolněně, neskákejte protistraně do řeči a mluvte pomaleji, ať zbytečně nezadrháváte a nekoktáte. Pohovor je sice důležitým předpokladem pro získání lukrativního postu, určitě však není prostorem pro vychloubání. Snažte se odpovídat elegantně, nepřímo a s patřičnou úctou. Hloupých otázek je samozřejmě mnohem více, tyto jsou však bezkonkurenčně nejčastější.