• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

7 kroků na které digitální Nomád nesmí zapomenout

Moderní doba posouvá pracovní příležitosti ke stále zajímavějším trendům. Aktuálně nejvyhledávanějším a zároveň nejkontrverznějším tématem se stává digitální nomádství. Říkáte, že vůbec nemáte ponětí, co si pod touto hříčkou slovního spojení představit? Digitální nomád je v dnešním světě každý, kdo může pracovat a zároveň cestovat po světě bez jakéhokoliv zázemí či nutnosti napojení na určitou společnost v reálném čase a osobním pojetí.

Pro někoho science fiction a pro ty další celkem běžná záležitost, která dělá jejich život svobodným a naprosto nesvazujícím. Ať už to vypadá jako ta nejkrásnější pohádka ze světa podnikání, i digitální nomádi se musí vypořádat s celou řadou problémů, které jim na jejich cestách ztrpčují život.

Označení digitální nomád je celkem mladým termínem a poukazuje na možný směr budoucího volného tržního pohybu. Přece jen nastane doba, kdy bude veškerá manuální práce nahrazena roboty a vše ostatní se prostě přesune do virtuálního světa, již dnes mezi sebou máme první průkopníky.

Kdo je digitálním nomádem

Digitálním nomádem je v dnešním světě každý člověk, který se může během jediného okamžiku sbalit a vyrazit na cestu aniž by nepřišel o své zaměstnání. Všechno co potřebuje se ukrývá na internetu, takže mu postačí jakékoliv chytré zařízení vedoucí k výdělkům v aktuálním čase. Typ práce na dálku tohoto ražení může vykonávat například programátor, copywriter, překladatel nebo grafik, ale existuje i celá řada dalších povolání, která se dají vykonávat bez ohledu na místo nebo čas. Správný digitální nomád neudělá bez svého počítače jediný krok, proč taky.

Digitální nomády rozdělujeme do dvou skupin

Oblast digitálního nomádství se dá rozdělit do dvou zcela odlišných skupin. Do jedné z nich patří všichni začínající a nezkušení amatéři, kteří chtějí jen zakusit sladkost zdejšího ovoce. Jejich cestování nepřekračuje délku pobytu několika málo měsíců a vždy jsou od své domovské krajiny vzdáleni pouze přes jednu až dvě hranice. Tato zkušenost jim však dokonale nastíní všechna úskalí a potřeby, které jsou k výkonu takového povolání zapotřebí a zároveň si objasní, že vše není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Druhá skupina trvalých nomádů cestuje dlouhodobě i několik let a nemají nikde vybudované pevné zázemí. Krátkodobý pobyt za hranicemi je spíše brán jako alternativní dovolená. Pracovní vytížení v rozmezí několika let vyžaduje určení si přesně stanoveného životního stylu a úprav tradičních hodnot. Takový lidé nechovají žádné mazlíčky ani se nesvazují hlubokými vztahy. Asi nejtěžším okamžikem se stává rozhodnutí, zda do toho skutečně půjdete. Jen málo kdo chce dobrovolně vystoupit ze své bezpečné zóny a podniknout tak radikální řez svým životem. Na co tedy digitální nomád nesmí nikdy zapomenout před tím, než se vydá na svou objevnou pouť napříč světem?

  1. Nesmíte chodit do klasického zaměstnání, ale pracovat pouze na dálku skrze svůj počítač. To je to jediné, co ke svému životu potřebujete - internetové připojení.

  2. Letenky se dají v dnešní době koupit opravdu lacino, takže během několika málo hodin se dokážete přesunout z jednoho místa na druhé a začít svůj život bez jakýchkoliv závazků v jiné zemi.

  3. Určitě nezapomeňte na zdravotní pojištění. Nikdy nevíte, co se vám na cestách přihodí a věřte, že platba u zahraničních lékařů může být i šibeniční a vaší pouť tak zcela překazit.

  4. Nezáleží na tom, jestli vám stačí laptop, tablet nebo jiné obdobně laděné zařízení. Vždy sebou mějte náhradní techniku. V případě nečekaného výpadku vás tak vyřazení z pracovního výkonu nepřekvapí a vy tak nepropásnete jediný ze svých termínů.

  5. Bez základní znalosti anglického jazyka se raději nikam nevypravujte. Každý zkušenější digitální nomád nám dá za pravdu, že bez alespoň uspokojivé komunikace bude vaše cestování spíše nafouknutou bublinou v naprostém odloučení od okolního světa a to přeci nechcete.

  6. Nezapomeňte na trasu a cíl vaší poznávací cesty. Ubytování si sjednejte přímo na místě nebo se raději připravte dopředu. Pokud cestujete poprvé, zamluvte si na pár týdnů pokoj na určeném místě a odtud se pak nechte vést svou intuicí.

  7. Dostatek finanční hotovosti není zapotřebí spíše jako rozumné investování. Je nutné si uvědomit, že vyděláváte v korunách a cenovky za hranicemi státu mnohonásobně převyšují standard v České republice. Nezapomínejte na to, že vaše cesta je pracovní, proto se svému povolání prostě věnujte a uvědomte si, že právě vaše práce vám dovoluje cestovat na volné noze.