• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je forma digitální měny, vytvořená a udržovaná elektronicky. Nikdo ji neovládá. Bitcoiny nejsou vytištěny jako dolary nebo eura – jsou produkovány lidmi a stále více podniky, běžícími počítači po celém světě, pomocí softwaru, který řeší matematické problémy. Je to první příklad rostoucí kategorie peněz, známé jako kryptoměna.

Čím se liší od běžných měn?

Bitcoin lze použít k elektronickému nákupu věcí. V tomto smyslu je jako konvenční dolar, euro nebo jen, se kterými se také obchoduje digitálně.

Ovšem nejdůležitější vlastností bitcoinu a věcí, která ho odlišuje od konvenčních peněz je to, že bitcoiny jsou decentralizované. Žádná samotná instituce neřídí síť bitcoinu. To pokládají někteří lidé za výhodné, protože to znamená, že velké banky nemohou ovládat jejich peníze.

Kdo jej vytvořil?

Vývojář softwaru Satoshi Nakamoto navrhl bitcoin, což byl elektronický platební systém, založený na matematickém důkazu. Záměrem bylo vytvořit měnu nezávislou na jakémkoliv ústředním orgánu, přenosnou elektronicky, více méně okamžitě, s velmi nízkými poplatky.

Kdo ho tiskne?

Nikdo. Tato měna není fyzicky vytištěna ve stínu centrálními bankami, nevypočitatelnými pro obyvatelstvo, a vytvářejícími svá vlastní pravidla. Tyto banky mohou jednoduše vyrobit více peněz pro pokrytí nákladů na pokrytí státního dluhu, čímž by došlo k devalvaci jejich měny.

Na rozdíl od toho je bitcoin vytvořen digitálně, komunitou lidí, ke které se může každý připojit. Bitcoiny jsou "těženy", pomocí výpočetního výkon v distribuované síti.

Tato síť rovněž provádí transakce uskutečněné virtuální měnou, účinně vytvářející bitcoin svou vlastní platební sítí.

Takže nemůžete chrlit neomezeně bitcoinů?

To je pravda. Protokol Bitcoinu – pravidla, která tvoří bitcoinovou práci – říkají, že horníci mohou vytvořit jen 21 milionů bitcoinů. Nicméně, tyto mince se mohou rozdělit na menší části (nejmenší dělitelná částka je sto miliontina bitcoinu a nazývá "Satoshi" po zakladateli bitcoinu).

Na čem je bitcoin založen?

Konvenční měna byla založena na zlatu nebo stříbře. Teoreticky jste věděli, že pokud předáte dolar bance, můžete získat nějaké to zlato zpět (i když to ve skutečnosti v praxi nefungovalo). Ale bitcoin není založen na zlatu; je založen na matematice.

Po celém světě lidé používají softwarové programy, které sledují matematický vzorec na výrobu bitcoinů. Matematický vzorec je volně k dispozici, aby ho kdokoli mohl zkontrolovat.

Software je také open source, což znamená, že každý, kdo si ho prohlédne, se může ujistit, že dělá, to co má.

Jaké jsou jeho vlastnosti?

Bitcoin má několik důležitých funkcí, které ho odlišují od vládou podporované měny

1. Je decentralizovaný

Bitcoinová síť není pod kontrolou jednoho centrálního úřadu. Každý stroj, který doluje bitcoiny a zpracovává transakce, tvoří část sítě a tyto stroje pracují společně. To znamená, že teoreticky, jeden centrální orgán si nemůže pohrát s měnovou politikou a způsobit její zhroucení - nebo prostě rozhodnou odebrat bitcoiny lidem, tak jako se to rozhodla středoevropská banka udělat na Kypru na počátku roku 2013. A pokud některá součást sítě přejde z nějakého důvodu do režimu offline, peníze neustále tečou.

2. Je snadno nastavitelný

Běžné banky vás nutí skákat přes obruče, když si chcete jednoduše otevřít bankovní účet. Nastavení obchodních účtů pro platby je dalším kafkovským úkolem, zatíženým byrokracií. Ovšem bitcoinovou adresu můžete nastavit během několika sekund, bez otázek, a poplatků.

3. Je anonymní

No, skoro. Uživatelé mohou mít více bitcoinových adres a nejsou nuceni do jména, adresy nebo jiných osobních identifikačních údajů. Nicméně…

4. Je zcela transparentní

... Bitcoin ukládá podrobnosti o každé jednotlivé transakci, ke které v síti došlo, do obrovské verze hlavní knihy, která se nazývá blockchain. Blockchain řekne vše.

Pokud jste veřejně použili bitcoinovou adresu, může kdokoli říci, kolik bitcoinů je na této adrese uloženo. Oni prostě nevědí, že je to tvoje.

Existují opatření, která mohou lidé učinit, aby jejich činnost byla na bitcoinnové síti méně průhledná, když například nepoužívají důsledně stejnou bitcoinovou adresu a nepřevádějí spoustu bitcoinů na jednu adresu.

5. Transakční poplatky jsou nepatrné

Vaše banka vám může účtovat až £ 10 (cca 370 Kč) poplatek za mezinárodní převody. Bitcoin to nedělá.

6. Je rychlý

Můžete posílat peníze kdekoliv a ony dorazí o několik minut později, jakmile bitcoinová síť platby zpracuje.

7. Je nenávratný

Pokud jsou vaše Bitcoiny odeslány, neexistuje žádná možnost dostat je zpět, pokud vám je příjemce nevrátí. Jsou navždy pryč.

Takže bitcoin má teoreticky spoustu pro. Ale jak to funguje, v praxi? Přečtěte si více a zjistěte, jak se těží bitcoiny, co se stane, dojde-li k transakci bitcoinu, a jak síť udržuje informace o všem. 

Jak se "těží" bitcoiny? 

V tradičních systémech nekrytých peněz vlády jednoduše tisknou více peněz, když potřebují. Ale v bitcoinu, se peníze netisknou vůbec – objevují se. Počítače na celém světě "těží" mince tím že si navzájem konkurují.

Jak těžba probíhá?

Lidé si navzájem posílají bitcoiny v bitcoinové síti celou dobu, ale i kdyby si někdo uchovával záznamy o všech těchto transakcích, nikdo by byl schopen udržet přehled o tom, co kdo zaplatil. Bitcoinová síť se tím zabývá shromážděním všech transakcí provedených během nastavené doby do seznamu, nazývaným blok. Je to práce "horníků" k potvrzení těchto transakcí a jejich zapsání do hlavní knihy.

Vytvoření hashe

 Tato hlavní kniha je dlouhý seznam bloků, známý jako "blockchain". Lze ho použít k prozkoumání jakékoli transakce provedené mezi všemi bitcoinovými adresami v každém okamžiku na síti. Pokaždé, když je vytvořen nový blok transakcí, je přidán do blockchainu, a vytváří stále rostoucí seznam všech transakcí, které se vůbec uskutečnily v bitcoinové síti. Neustále aktualizovaná kopie bloku je dána každému, kdo se účastní, takže ví, co se děje.

Ale hlavní kniha musí být důvěryhodná, a to vše se koná digitálně. Jak si můžeme být jisti, že blockchain zůstane beze změny a nikdy nebude manipulován? To je místo, kde nastupují horníci.

Když je vytvořen blok transakcí, horníci přistupují prostřednictvím procesu. Berou informace v bloku, aplikují matematický vzorec a převedou ho na něco jiného. To "něco jiného" je mnohem kratší, zdánlivě náhodná posloupnost písmen a čísel, známá jako hodnota hash. Tato hodnota hash je uložena spolu s blokem na konci blockchainu v daném časovém okamžiku.

Hodnoty hash mají některé zajímavé vlastnosti. Je snadné vyrábět hash z kolekce dat, jako je bitcoinový blok, ale je prakticky nemožné, získat data jen pohledem na hodnotu hash. A i když je velmi snadné vyrobit hash z velkého množství dat, každá hodnota hash je jedinečná. Pokud změníte pouze jeden znak v bitcoinovém bloku, jeho hodnota hash se změní úplně.

Horníci nepoužívají jen transakce v bloku ke generování hodnoty hash. Některé jiné kousky dat se používají taky. Jeden z těchto kousků dat je hash posledního bloku uloženého v blockchainu.

Protože každý hash bloku se vyrábí pomocí hashe předcházejícího bloku, stává se digitální verzí voskové pečeti. To potvrzuje, že tento blok – a každý blok po něm – je legitimní, protože kdyby s ním bylo manipulováno, všichni by to věděli.

Pokud byste se pokusili o falešnou transakci změnou bloku, který byl již uložen v blockchainu, pak by se tento hash bloku změnil. Pokud by někdo kontroloval pravost bloku spuštěním funkce hash na něm, najde, že hash se liší od jednou již uloženého spolu s tímto blokem v blockchainu. Bylo by okamžitě zřejmé, že blok je falešný.

Protože každý hash bloku se používá k pomoci vytvoření hodnoty hash dalšího bloku v řetězci, manipulace s blokem by rovněž měla za následek, že následující hash bloku by byl také špatný. To by pokračovalo celou cestu řetězcem a uvedlo všechno do nepořádku.

Soutěž o mince

Tak, a teď jak horníci "odříznou" blok? Všichni o to navzájem soutěží pomocí softwaru, který je napsán specificky pro těžení bloků. Pokaždé, když někdo úspěšně vytvoří hodnotu hash, dostane odměnu 25 bitcoinů, blockchain je aktualizován a všichni v síti o tom slyší. To je motivace k těžbě a k tomu ponechat transakce pracovat.

Problém je v tom, že je velmi snadné vyrábět hash z kolekce dat. Počítače jsou v tom opravdu dobré. V bitcoinové síti to musí být obtížnější, jinak by všichni každou sekundu hashovali stovky bloků transakcí, a všechny bitcoiny by byly vytěženy během minut. Protokol bitcoinu to úmyslně ztěžuje tím, že zavádí takzvaný "důkaz o práci".

Protokol bitcoinu prostě nepřijme žádné staré hodnoty hash. Vyžaduje, aby bloky hash vypadaly určitým způsobem; musí mít určitý počet nul na začátku. Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, jak bude hash vypadat předtím, než si jej vyrobíte a než nový kus dat zahrnete do mixu; hash bude zcela odlišný.

Horníci se nemají vměšovat do transakce dat v bloku, ale musí změnit data, která používáte k vytvoření jiné hodnoty hash. Dělají to pomocí jiné, náhodné části dat zvané "nonce". Ta používá transakční data k vytvoření hodnoty hash. Pokud hodnota hash neplní požadovaný formát, změní se hodnota nonce a vše se opakuje. Může být třeba mnoho pokusů k nalezení nonce, která funguje, a přitom se všichni horníci v síti snaží udělat totéž ve stejnou dobu. Tak takhle horníci vydělávají své bitcoiny.
 

Jak fungují bitcoinové transakce?

Bitcoinové transakce jsou odesílány z a do elektronických bitcoinových peněženek a jsou z bezpečnostních důvodů digitálně podepsané. Všichni na síti o transakci vědí, a historii transakce lze vysledovat až do bodu, kdy byly bitcoiny vyrobeny.

Držel bitcoiny je skvělé, pokud jste spekulant a čekáte, že cena půjde nahoru, ale smyslem této měny je utratit je, že ano? Takže, jak fungují transakce, když utrácíme bitcoiny?

Neexistují žádné bitcoiny, jsou pouze záznamy o bitcoinových transakcích.

Je to legrační věc s bitcoiny: neexistují nikde, dokonce ani na pevném disku. Mluvíme o někom kdo má bitcoiny, ale když se podíváte na konkrétní bitcoinovou adresu, neexistují žádné digitální bitcoiny,které by obsahovala stejným způsobem, jakým by mohly být libry nebo dolary na bankovním účtu. Nelze je ukázat na fyzický objekt, nebo dokonce na digitální soubor a říct "to je bitcoin".

Místo toho existují pouze záznamy transakcí mezi různými adresami, se zůstatky, které se zvyšují a snižují. Každá transakce, která se kdy konala, je uložena v obrovské veřejné knize nazývané blockchain (blokový řetězec). Pokud chcete získat zůstatek z bitcoinové adresy, informace nejsou na této adrese ukládány; musíte ho rekonstruovat z blockchainu.

Jak transakce vypadá?

Když Alice odešle Bobovi nějaké bitcoiny, bude mít transakce tři části informace:

  • Vstup. To je záznam, jehož bitcoinová adresa byla použita k odeslání bitcoinů Alici na prvním místě (získala je od kamarádky, Evy).

  • Částku. To je množství bitcoinů, které Alice Bobovi posílá.

  • Výstup. To je Bobova bitcoinová adresa.

    Jak se posílají?

    Chcete-li posílat bitcoiny, potřebujete dvě věci: bitcoinovou adresu a soukromý klíč. Bitcoinová adresa je generována náhodně, je to posloupnost písmen a čísel. Soukromý klíč je další posloupnost písmen a čísel, ale na rozdíl od bitcoinové adresy, je udržován v tajnosti.

    Představte si svou bitcoinovou adresu jako bezpečnostní schránku s proskleným čelem. Každý ví, co je v ní, ale pouze soukromý klíč ji může odemknout, aby z ní bylo možno něco vyndat nebo vložit.

    Pokud Alice chce odeslat bitcoiny Bobovi, použije svůj soukromý klíč k podepsání zprávy se vstupem (zdroj transakce/í mincí), částkou a výstupem (Bobovou adresou).

    Potom je odešle z bitcoinové peněženky do širší sítě bitcoinu. Tam bitcoinoví horníci ověří transakci uvedením do bloku transakce a případně ji vyřeší.

    Proč musím někdy čekat na uskutečnění transakce?

    Protože vaše transakce musí být ověřena horníky, jste někdy nuceni čekat, než dokončí těžbu. Protokol Bitcoinu je nastaven tak, aby vytěžení každého bloku trvalo zhruba 10 minut.

    Někteří obchodníci vás mohou přimět počkat, dokud tento blok nebude potvrzen, což znamená, že si budete muset udělat šálek kávy a vrátit se znovu chvíli předtím, než si budete moci stáhnout digitální zboží nebo využít placené služby.

    Na druhou stranu někteří obchodníci vás nebudou nutit čekat, dokud transakce nebude potvrzena. Efektivně vám dají šanci, za předpokladu, že se nebudete snažit udat tytéž bitcoiny někde jinde dříve než transakci potvrdí. To se často stává u nízkých hodnot transakcí, kde není tak velké riziko podvodu.

    Co když se neshodují vstupní a výstupní částky?

    Protože bitcoiny existují pouze jako záznamy transakcí, můžete skončit s mnoha různými transakcemi, které jsou vázány na konkrétní bitcoinovou adresu. Předpokládejme, že Jana poslala Alici dva bitcoiny, Filip jí poslal tři bitcoiny a Eva jí poslala jeden bitcoin, vše jako samostatnou transakci v odlišnou dobu.

    Ty nejsou automaticky zkombinovány v Alicině peněžence tak, aby vznikl jeden soubor obsahující šest bitcoinů. Prostě tam zůstávají jako záznamy různých transakcí.

    Když chce Alice posílat bitcoiny Petrovi, její peněženka se pokusí použít záznamy transakcí s různými částkami, které se přidávají do počtu bitcoinů, které chce poslat Bobovi.

    Je možné, že když chce Alice poslat bitcoiny Petrovi, nebude mít přesně správný počet bitcoinů z jiných transakcí. Možná chce poslat 1,5 bitcoinu (BTC) Bobovi.

    Na její bitcoinové adrese neexistuje žádná transakce, znějící na tuto částku, a žádná z nich nedá tuto částku v kombinaci. Alice nemůže jen tak rozdělit transakci na menší částky. Lze jen poslat celý výstup transakce, ne jej rozdělit na menší částky.

    Místo toho bude muset poslat jednu z příchozích transakcí a pak jí bude vrácen zbytek bitcoinů jako výměna.

    Alice odešle Bobovi dva bitcoiny, které dostala od Jany. Jana je vstup a Bob je výstup. Částka je však pouze 1,5 BTC, protože to je všechno, co chce poslat. Takže peněženka automaticky vytvoří dva výstupy pro její transakci: 1,5 BTC Bobovi a 0,5 BTC na novou adresu, kterou vytvořila pro Alici, aby do ní vložila svou výměnu od Boba.

    Existují nějaké poplatky za transakci?

    Někdy, ale ne vždy.

    Transakční poplatky se počítají pomocí různých faktorů. Některé peněženky umožňují nastavit poplatky za transakce ručně. Jakákoli část transakce, která není vyzvednuta příjemcem nebo vrácena jako změna je považována za poplatek. Pak jde o hornické štěstí, je-li vyřešení blokové transakce vykázáno jako zvláštní odměna.

    Právě teď mnoho horníků zpracovává transakce bez poplatků. Pokud se bloková odměna za bitcoiny sníží, bude to méně pravděpodobné.

    Jednou z nepříjemných věcí u poplatků za transakce v minulosti bylo, že jejich výpočet byl složitý a tajemný. Byl výsledkem několika aktualizací protokolu a vyvinul se organicky.

    Aktualizace jádra softwaru pro zpracování bitcoinových transakcí mění způsob, jakým se zpracovává transakce poplatků, namísto odhadu nejnižšího poplatku, který bude přijat.

    Lze získat doklad?

    Bitcoin opravdu nebyl určen pro stvrzenky. Ačkoli existují změny ve verzi 0,9, která mění způsob plateb, což je mnohem více uživatelsky přívětivé a zralé.

    Platebních procesory, jako BitPay poskytují také rozšířené funkce, které byste normálně s nativní bitcoinovou transakcí nezískali, například stvrzenky a webové stránky s potvrzením objednávek.

    Co když jen chci poslat část bitcoinu?

    Platební transakce jsou dělitelné. Satoshi je stomilliontina bitcoinu a je možné poslat transakce tak malé, jako 5430 satoshi v síti bitcoin.

 

Plus500

Revize

 
Použitelnost5 stars
Spolehlivost5 stars
Funkce5 stars
Zákaznická podpora5 stars
Ochrana peněz5 stars
Plus500
 

Nejdoporučovanější poskytovatel CFD

Myslete na to, že CFD jsou spekulativní produkt a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho počátečního vkladu. Obchodování s CFD nemusí být pro vás vhodné, ujistěte se tedy prosím, že plně rozumíte jeho rizikům.
 
Název společnostiPlus500Cy Ltd.
Webové stránkywww.plus500.cz
Hlavní kancelářeLimassol, Cyprus
Licencována a registrovánaCySEC
Nástroje k dispozici pro obchodování CFD:Forexem, akciemi, komoditami, indexy, ETF
Platformysoftwarová, pro webový obchod, aplikace pro iPhone, aplikace pro iPad, aplikace pro Android, ostatní mobilní verze.
Nástroje k dispozici pro obchodováníKlikněte zde pro zobrazení
Demo účetna neomezenou dobu
Metody vkladu a výběruKreditní karta, PayPal, Bankovní převod, Skrill
Minimální vklad2 000 Kč
Poplatky za obchodováníCeny akcií živě
Minimální rozpětí2 pipy
Maximální pákový efekt1:300
Kurzy v reálném časedostupné
podporae-mailová podpora 24/7
Jazykyالعربية, български, 简体中文, 繁體中文, Hrvatski, Česky, Dansk, Nederlands, English, Eesti, Suomeksi, Français, Deutsch, Eλληνικά, עברית, Magyar, íslenska, Italiano, Latviešu, Lietuviškai, Bahasa Melayu, Malti, Norsk, Polski, Português, Română, Pyccĸий, Slovenčina, Slovenski, Español, Svenska, Türkçe
 
 
Otevřete si skutečný účet   Otevřete si demo účet